تاریخچه کاندوم

تاریخچه کاندوم

تاریخچه کاندوم سرشار از جذابیت و جزئیات عجیب و غریب است. در واقع کاندوم تاریخچه‌ای دارد به وسعت تاریخ!

در این مقاله با هم آن را بررسی می‌کنیم شاید بیش از پیش به اهمیت استفاده از این محصول بهداشتی و بسیار مهم پی ببرید.

کاندوم برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری‌های مقاربتی بسیار خطرناک کاربرد اساسی و غیر قابل انکاری دارد. تلاش برای ردیابی تاریخچه کاندوم تا ریشه اختراع آنها کار کوچکی نیست.

تاریخ اقدامات پیشگیرانه بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید، اما این دستگاه های جلوگیری کننده گذشته ای تلخ دارند.

با این حال، آنها راه درازی را پیموده‌اند، و ما از اینکه کاندوم‌ها به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که بسیار مؤثرتر و برای اندام‌های خصوصی ما نیز خوشایند هستند، از دانشمندان و شیمیدان‌ها متشکریم.

با ما سفر و از نقاط عطف در طول تاریخ کاندوم دیدن کنید.

کاندوم چه زمانی اختراع شد؟

تعیین زمان دقیق تاریخ و اینکه در کدام بخش از جهان کاندوم ها اختراع شده اند، بدون حدس و گمان دشوار است.

آنچه از کتاب های تاریخ می دانیم این است که قدیمی ترین کاندوم کشف شده از روده حیوانی ساخته شده است. این کشف در انگلستان در دهه 1640 اتفاق افتاد.

در روزهای اولیه، غلاف کتانی، کاغذ ابریشم، روده حیوانات یا بافت های مثانه مواد مورد استفاده بودند.

ولکانیزاسیون لاستیک

اختراع فرآیند ولکانیزاسیون لاستیک در سال 1839 دنیای جدیدی از امکانات را برای تولید کاندوم باز کرد (در ادامه در مورد همه این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد).

تاریخچه کاندوم

این که آیا مردان در مصر باستان از هرگونه محافظ جنسی، مانند غلاف کتان، برای پوشاندن آلت تناسلی خود استفاده می‌کردند یا خیر، هنوز در حد گمانه‌زنی است. برخی از وسایلی که فقط نوک آلت تناسلی را می‌پوشاندند، به نام کاندوم گلانس که در آسیا قبل از قرن پانزدهم استفاده می شد، وجود دارد.

ما این حوزه از تاریخ کاندوم را در مه رها می کنیم، به امید روزی که اساتید باستان شناسی یا تاریخ حکم نهایی قطعی را به ما بدهند.

بنابراین ما باید با عبور از صدها سال به قرن پانزدهم بپیوندیم، زمانی که سوابق مربوط به تاریخچه کاندوم کمی سازگارتر و قابل استناد تر شود.

کاندوم در قرن 15

در اواخر قرن پانزدهم، شیوع سیفلیس که در میان سربازان فرانسوی شروع شد، اروپا و سپس آسیا را درنوردید. در همان زمان بود که کاندوم ها به کمک آمدند.

اگر در همان روزهای اولیه (خدای نکرده) به سیفلیس مبتلا شده بودید، تقریباً تجربه وحشتناکی برای شما تضمین می شد. تکه های گوشت حتی از صورت و سایر قسمت های بدن شما می افتادند. شما اساساً درد شدید داشتید و چند ماه دیگر به مرگ سلامی گرم می‌دادید. اما در آن زمان، این یک واقعیت بود و اکنون سیفلیس دیگر آنقدرها هم خطرناک نیست، مگر آنکه در بدن فرد بیمار پیشرفت کند.

اجازه دهید این پاراگراف شیوع سیفلیس را با یک نکته مثبت پایان دهیم. سیفلیس امروزه به دلیل پیشرفت‌های پزشکی بسیار کمتر کشنده است. آیا این باعث می‌شود که نسبت به این STD وحشتناک کمتر احساس ترس کنید؟ هرگز.

کاندوم در قرن 16 و 17

در قرن‌های 16 و 17، چندین نویسنده در نشریات و متون خود، ابزاری برای پوشش آلت تناسلی برای کنترل بارداری و همچنین پیشگیری از بیماری‌ها توصیف کردند. کاندوم‌های ساخته شده از پوست حیوانات در اوایل قرن هفدهم استفاده می‌شد. چیزی شبیه به روکش سوسیس را تصور کنید! تاریخچه کاندوم در این قرن برجسته و عجیب است.

این پیشگیرانه ها برای عموم مردم بسیار گران بود، بنابراین در آن زمان بیشتر فقط عاشقان طبقه متوسط و بالای جامعه از آنها استفاده می‌کردند.

کاندوم در قرن 18

ارجاع به کاندوم در قرن هجدهم رایج‌تر است و می‌توانیم آن‌ها را با ثبات و دقت بیشتری زمان‌بندی کنیم.

متأسفانه، برخی از افراد در محافل پزشکی در آن زمان از کاندوم متنفر بودند، یا اعتراض داشتند که این کاندوم محافظت کامل در برابر سیفلیس ایجاد نمی کند یا اینکه آنها غیراخلاقی هستند.

با وجود صحبت های منفی درباره کاندوم در آن زمان، بازار به سرعت رشد کرد. آنها بیش از هر زمان دیگری قابل دستیابی بودند. می توانستید آنها را از میخانه ها، بازارهای مختلف و حتی آرایشگاه ها تهیه کنید.

اولین سلبریتی کاندوم

یکی از افسانه‌ای‌ترین عاشقان تا به امروز، جاکومو کازانووا، اولین کسی بود، حداقل از روی سوابق، که قبل از استفاده از کاندوم‌ها، آنها را از نظر سوراخ‌های احتمالی آزمایش کرد. روش آزمایش او شامل بادکردن آنها و بازرسی آنها بود.

کاندوم در قرن 19

پس از آنکه چارلز گودیر در سال 1839 فرآیند ولکانیزاسیون لاستیک را اختراع کرد، اولین کاندوم لاستیکی چندان دور از ذهن نبود. بیایید بگوییم که دهه 1850 دهه خوبی برای رابطه جنسی بود، زیرا شرکت های بزرگ لاستیک شروع به تولید انبوه کاندوم با استفاده از فرآیند ثبت اختراع گودیر کردند.

متاسفانه با این وجود، در دل تاریخچه کاندوم میزان بیماری های مقاربتی در اواسط قرن نوزدهم افزایش یافت. مورخان این را ناشی از تأثیرات جنگ داخلی آمریکا و محدودیت‌های قانونی مختلف می‌دانند.

ممنوعیت کاندوم

غم انگیز، اما واقعی… مانند الکل در یک نقطه، توزیع کاندوم محدود بود و در برخی از ایالت‌های آمریکا، در نتیجه قانون Comstock، حتی غیرقانونی بود.

قانون کامستاک

در دهه 1870، آنتونی کامستاک، که یک سیاستمدار و بازرس پست ایالات متحده بود، توانست بر کنگره ایالات متحده برای تصویب قانون کامستاک تأثیر بگذارد. این قانون تحویل چنین محصولات جنسی ایمن را غیرقانونی کرد. از نظر کامستاک، کاندوم ها مواد زشتو نماد بی اخلاقی بودند.

کاندوم ها در برخی از نقاط اروپا با چالش های مشابهی روبرو بودند. به عنوان مثال، ایرلند فروش آنها را تا قرن بیستم کاملاً غیرقانونی کرد.

خوشبختانه، محبوبیت کاندوم های لاستیکی افزایش یافت و تا پایان قرن نوزدهم در سراسر جهان استاندارد شد.

کاندوم های لاستیکی اصلی ضخیم بودند و بوی لاستیک های نو می دادند. مزیت فروش آنها قابلیت استفاده مجدد بود که برای بسیاری جذاب بود زیرا در آن زمان کاندوم ارزان نبود. (باید دوباره یادآوری کنیم: هرگز از کاندوم استفاده مجدد نکنید).

صرف نظر از موانع قانونی، هزینه و به دلیل اینکه مردم به طور طبیعی تمایل به داشتن رابطه جنسی دارند، محبوبیت کاندوم افزایش یافت.

کاندوم در قرن 20

در ادامه تاریخچه کاندوم این بار به قرن 20 می‌رسیم. در طول جنگ جهانی اول، ارتش آلمان اولین سازمانی بود که کاندوم را برای سربازان خود تبلیغ کرد. ایالات متحده و ارتش بریتانیا این کار را نکردند، که منجر به نرخ بالای بیماری های مقاربتی در میان سربازان آنها شد. در پایان جنگ، موارد سیفلیس و سوزاک به بالاترین آمار تاریخ (احتمالاً تا 400000) رسید.

اختراع بعدی در زمینه پیشگیری، فرآیند لاستیک لاتکس معلق در آب بود. هیچ یک از ما نباید تعجب کنیم که دهه 1920 از این فرآیند جدید تولید، پرده برداری کرد که امکان تولید مواد بسیار نازک تری را فراهم کند.

کنترل کیفیت بیشتر کاندوم

در سال 1937 سازمان غذا و دارو FDA  تصمیم گرفت کاندوم را به عنوان یک وسیله پزشکی طبقه بندی کند. این امر مستلزم اقدامات کنترل کیفیت بیشتری برای تولیدکنندگان بود. تست محصول برای صنعت استاندارد شد و راه را برای کاندوم های قابل اعتمادتر هموار کرد. با این حال، این مقررات در دسترس بودن کاندوم را برای داروسازان محدود کرد.

در پایان جنگ جهانی دوم، کاندوم به عنوان یک شکل استاندارد محافظت جنسی پذیرفته شد.

در اواسط دهه 1950، حدود نیمی از زوج ها در آمریکا از کاندوم برای جلوگیری از بارداری استفاده می کردند.

انقلاب جنسی

دهه‌های 1960 و 70 در ایالات متحده، عصر انقلاب جنسی را آغاز کرد که به معنای رویکرد لیبرال‌تر به رفتارهای جنسی سنتی بود. رهایی جنسی انگیزه ای برای رابطه جنسی خارج از روابط متعارف تک همسری با افرادی که به خوبی یکدیگر را نمی شناختند برانگیخت. این جنبش اجتماعی در سراسر جهان گسترش یافت.

این نسل، پیشگیری از بارداری را به شکل دارویی ایجاد کرد، که منجر به کنترل بارداری تحت کنترل زنان برای اولین بار در تاریخ شد.

کاندوم در اوایل دهه 1980

هنگامی که جامعه در مورد یک مشکل بهداشت عمومی جدید – کشف HIV، ایدز – مطلع شد، تقاضای کاندوم به سرعت افزایش یافت. به طور ناگهانی، استفاده یا عدم استفاده از کاندوم می تواند به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. کاندوم ها بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه بودند زیرا بار دیگر به کمک آمدند.

کاندوم در دهه 1990

با توجه به اپیدمی ایدز، نیمه اول دهه 1990 افزایش جهانی در استفاده پیشگیرانه در کشورهای توسعه یافته ادامه یافت. کاندوم در انواع سوپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره‌ای در دسترس قرار گرفت.

برندها همچنین به توسعه خطوط تولید خود ادامه دادند تا تقاضای مشتری را برآورده کنند، که ما را به سؤال بعدی هدایت می کند.

در اواسط دهه 1990، شرکت Durex با آوانتی، یک محصول مهم معرفی شد، زیرا اولین کاندوم پلی اورتان (غیر لاتکس) عرضه شده بود.

کاندوم در قرن 21

با شروع قرن جدید و راه یافتن کاندوم ها به شبکه جهانی، مردم شروع به کاوش کردند. خرید آنلاین کاندوم باید به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ کاندوم در نظر گرفته شود زیرا راهی جدید، راحت و خصوصی برای خرید باز کرد.

در پایان دهه آغازین قرن بیست و یکم، LifeStyles اولین کاندوم پلی ایزوپرن را معرفی کرد. ماده دیگری که حاوی هیچ لاستیکی نیست.

کاندوم در 2010 تا امروز

توسعه کاندوم ادامه دارد و تولیدکنندگان نه تنها بر هدف اصلی، پیشگیری و حفاظت، بلکه بر نحوه به حداکثر رساندن لذت نیز تمرکز می کنند. Trojan Ecstasy با طراحی جدید و انقلابی بارزترین نمونه در این زمینه است.

پلتفرم تجارت الکترونیک به ویژه برای محصولاتی که مانند کاندوم شخصی هستند سود می برد. دیگر خرید کاندوم خجالت آور نیست. امروز، شما از گوشی هوشمند خود استفاده می کنید، سفارش خود را ثبت می کنید و آنها را با احتیاط درب منزل تحویل می‌گیرید.

جمع بندی

شکی نیست که کاندوم ها از زمان پیدایش خود در ترن هوایی بوده اند. آنها را دوست داشتند و دوست نداشتند، دوست داشتند و منفور بودند، قانونی و ممنوع بودند. امیدواریم از زندگی در عصری که به شما این امکان را می‌دهد که از میان چنین مجموعه وسیعی از کاندوم ها انتخاب داشته باشید، احساس خوشبختی کنید.

حتی با اختراع قرص های ضد بارداری خوراکی، کاندوم هنوز یکی از محبوب ترین روش های پیشگیری از بارداری در جامعه غربی است.

کاندوم ها از قدیم الایام اختراع شدند و با فناوری های جدید و فرآیندهای ساخت، بهتر و بهتر می شوند. به جرات می توان گفت که به این زودی جایی نمی روند و در دسترس هستند، بنابراین از آنها استفاده کنید و هر بار از آنها لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی x