مزایا و معایب استفاده از کاندوم

انواع، مزایا و معایب استفاده از کاندوم

مزایا و معایب استفاده از کاندوم سوال بسیاری از مخاطبان گرامی باران بسپار و خانواده‌های بزرگ برندهای بالنده شدو و ایکس دریم است.

در این مقاله به این دو موضوع مهم پاسخ خواهیم داد تا یک بار برای همیشه چنین دغدغه‌ای نزد شما عزیزان برطرف شود.

کاندوم مثل هر پدیده بهداشتی در جهان پزشکی و امور بهداشتی، مزایا و معایب خودش را دارد. وقتی فهرست عوارض بهترین واکسن جهان را مطالعه می‌کنید با خود می‌گویید، جان میلیون‌ها انسان نجات پیدا کرده و این عوارض مهم اما قابل چشم پوشی است.

کاندوم البته فهرست بلندبالایی از معایب ندارد اما در این مقاله تلاش می‌کنیم، صادقانه و علمی به این موضوع بپردازیم.

معایب استفاده از کاندوم

اولین و مهمترین پاسخ به این سوال که عوارض یا معایب استفاده از کاندوم چیست؟ همین است که بگوییم، هیچ.

بله واقعا، عیبی در کار نیست، یک تصمیم آگاهانه، بالغانه و درست در استفاده از کاندوم برای جلوگیری از یک بارداری ناخواسته هیچ معیبی نخواهد داشت و ندارد.

در برخی از منابع روانشناسی جنسی چنین ذکر شده که استفاده همیشگی و مداوم از کاندوم ممکن است لذت جنسی را کاهش داده و یا کیفیت رابطه جنسی را تغییر بدهد.

شاید، موضوع این است که بازخورد پررنگ افزایش لذت جنسی در میان کاربران و مصرف کنندگان شدو و ایکس دریم، این موضوع را منتفی می‌کند.

از طرفی قرار نیست همیشه و به طور مداوم از کاندوم استفاده شود، توجه کنید که از اصطلاح جلوگیری از یک بارداری ناخواسته استفاده کردیم، بدیهی است که بارداری به عنوان یک اتفاق ارزشمند و دوست داشتنی نزد یک زوج جوان، اگر یک خواسته جدی و آرزویی زیبا است، دیگر ارتباطی به کاندوم و معایب استفاده از آن ندارد.

حساسیت به لاتکس کاندوم

حساسیت به کاندوم نیز در برخی از منابع علمی به عنوان یکی از معایب استفاده از کاندوم اشاره شده است.

مزایا و معایب استفاده از کاندوم موضوعی است که باید زیر ذره بین کارشناسان علمی قرار بگیرد.

جالب است که چنین پدیده مفید و موثری در بخش معایب، چیزی جز این مورد ندارد. بله هر چیزی ممکن است باعث ایجاد حساسیت در افراد شود. گاهی ده‌ها آزمایش ایمنی شناسی انجام می‌شود و متخصص در نهایت باز هم عامل اصلی ایجاد حساسیت را پیدا نمی‌کند.

در واقع کاندوم‌های لاتکس انتخاب اول اکثر افراد هستند. این ابزار محافظتی با خاصیت ارتجاعی می‌تواند تا درصد بسیار زیادی کشیده شود. اما برخی از افراد به لاتکس حساسیت نشان می‌دهند و دچار بثورات پوستی، سوزش یا خارش می‌شوند.

کاندوم‌های لاتکس مصنوعی از جنس پلی‌اورتان ساخته می‌شوند. استفاده از این محصول با روان کننده‌ها و روغن مشکلی ایجاد نمی‌کند و در مقایسه با لاتکس طبیعی حساسیت‌زا نیست.

کاندوم پوست بره

کاندوم‌هایی با نام lambskin در بازار وجود دارند که از بافت طبیعی روده گوسفند تولید شده است. به‌دلیل ایجاد حس پوست به پوست لذت جنسی بیشتری ایجاد می‌کنند. البته تعداد قابل توجهی از مصرف کنندگان در نظرسنجی سال 2021 در انگلیس این کاندوم را غیر مفید و خالی از عامل افزایش لذت جنسی توصیف کردند.

این نوع پوشش محافظتی به‌طور طبیعی سوراخ‌های ریزی در بافت خود دارد و برای جلوگیری از نفوذ احتمالی ویروس مانند HIV یا سایر عوامل بیماری‌های مقاربتی مناسب نیست.

حساسیت به اسپرم‌کش‌ها

کاندوم‌های پوشیده از اسپرم‌کش در ساختار خود ماده شیمیایی به نام نونوکسینول-9 دارند که می‌تواند باعث از بین رفتن اسپرم شود. این ماده در برخی از افراد باعث بروز حساسیت پوشتی می‌شود.

با این حال متخصصان زیادی معتقدند این نوع ابزار محافظتی و مانع از بارداری مزیت بیشتری نسبت به انواع دیگر در پیشگیری از ورود اسپرم ندارد.

کاندوم‌های اشتباهی!

بله واقعا اسم دیگری برایشان پیدا نکردیم، این کاندوم‌ها اشتباهی هستند، یعنی قرار نبوده از آنها استفاده کنید، بنابراین قرار هم نیست معایب آنها را به پای کاندوم‌های غیر اشتباهی بنویسید:

 • کاندومی که تاریخ مصرف آن گذشته است
 • کاندومی که زیر آفتاب بوده و یا بر اثر حرارت زیاد بافت سالم خود را از دست داده است
 • کاندومی که درست استفاده نشده و مصرف کننده راه استفاده درست از آن را نمی‌داند
 • کاندومی که هنگام باز شدن بسته یا پوشش کاندوم، به اشتباه دچار سوراخ یا پارگی شده است

مزایای استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم یک مزیت مهم دارد و آن جلوگیری از بارداری ناخواسته است اما در ادامه به مزایای فراوان و مهم استفاده از کاندوم با برندی معتبر و مطمئن اشاره می‌کنیم:

 • بسیاری از کاندوم‌ها هیچ عارضه پزشکی ندارند
 • استفاده از کاندوم بسیار راحت و ساده است
 • قیمت کاندوم در سراسر جهان با توجه به فرایند تولید آن، مناسب است
 • تنوع کاندوم زیاد است
 • جلوگیری از بارداری
 • جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی یا باکتریال مقاربتی
 • بدون هیچ اثری در کاهش قدرت باروری مردان و زنان است

امروزه کاندوم یکی از رایج ترین روش‌های پیشگیری از بارداری است. روش‌های پیشگیری از بارداری به جلوگیری از بارداری کمک می‌کند. این بدان معناست که استفاده از کاندوم اساساً وسیله‌ای برای جلوگیری از بارداری است. با این حال، در حالی که پیشگیری از بارداری ممکن است هدف اصلی باشد، کاندوم می‌تواند مزایای دیگری را برای کاربر فراهم کند. یکی از این مزیت ها محافظت در برابر عفونت‌های مقاربتی یا STI است.

در حالی که میزان موفقیت کاندوم 98 درصد است، اما در زندگی واقعی اثربخشی آن متاسفانه کمتر است. این به این دلیل است که افراد از کاندوم به درستی استفاده نمی‌کنند، اغلب در حین استفاده به آن آسیب می‌رسانند و آن را بی مصرف می‌کنند. البته لازم است اطمینان حاصل شود که تاریخ انقضای کاندوم مورد استفاده نگذشته باشد.

نکات مهم در استفاده از کاندوم

اطمینان حاصل کنید که هنگام برداشتن کاندوم، دندان، جواهرات یا ناخن شما به آن آسیب برساند.

کاندوم باید روی آلت تناسلی در حالت نعوظ استفاده شود.

کاندوم را با احتیاط روی آلت نعوظ پایین بیاورید تا پاره نشود. مطمئن شوید که آن را تا انتهای آلت تناسلی بغلتانید.

اگر به روش اشتباهی غلتانده شده است، آن را بردارید و دور بیندازید زیرا ممکن است اسپرم اکنون به کاندوم چسبیده باشد. با کاندوم به روش اشتباه رابطه جنسی نداشته باشید، زیرا ممکن است در حین عمل لیز بخورد و از بین برود.

پس از انزال، اطمینان حاصل کنید که کاندوم در قاعده آلت تناسلی محکم نگه داشته شده است.

کاندوم را به روشی مناسب دور بیندازید. آن را در سطل زباله بیندازید به جای اینکه آن را در توالت یا سرویس بهداشتی بیندازید.

مزایا و معایب استفاده از کاندوم را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مخاطب عزیز مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات


منو اصلی x