همه چیز درباره بارداری

بارداری از آن کلمه‌های عجیب و غریب است، چرا عجیب؟ برای این که یکی با شنیدنش به قله خوشحالی و شوق می‌رسد و دیگری ممکن است چنان غرق شگفتی، شوک روحی، غم و استرس شود که توصیفش غیرممکن باشد.

در این مقاله فرض را بر شیرینی مفهوم کلمه بارداری می‌گذاریم. از این جهت که خواننده آمده تا مطمئن شود، راه تشخیص قطعی آن چیست، فرایندش چگونه است، قبل و بعدش چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و بهترین کارهایی که باید و نباید انجام داد، چه هستند.

کشف پدیده بارداری و تشخیص

  • تست‌های بارداری با تشخیص هورمونی در ادرار شما به نتیجه می‌رسد و کاربردی است.
  • اکثر تست‌های بارداری در اولین روز از قاعدگی عقب افتاده جواب می‌دهند.
  • آزمایش‌هایی که زودتر از این انجام می‌شوند ممکن است دقیق نباشند.
  • اگر قاعدگی منظم ندارید، اولین زمان برای انجام آزمایش 3 هفته (21 روز) بعد از آخرین باری است که رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید. هیچ چیز عالی نیست، بنابراین همیشه باردار بودن را با پزشک خود چک کنید.
  • پریودها به دلایل مختلف ممکن است با تاخیر شکل بگیرند، وحشت نکنید یا تصمیمات عجولانه نگیرید.

جزئیات بارداری

با هم به جزئیات این فرایند خواهیم پرداخت. به سوالاتی پاسخ می‌دهیم که اکثر شما مخاطبان عزیز از مشاوران ما یا بر حسب تجربه از همکاران ما پرسیده و می‌پرسید:

آیا من باردار هستم؟

تست‌های بارداری با شناسایی هورمون‌هایی در ادرار شما به نتیجه درست می‌رسند که فقط در زمان بارداری ظاهر می‌شوند. بیشتر آزمایش‌ها روز بعد از تاخیر قاعدگی دقیق هستند، اما قاعدگی همه مثل ساعت انجام نمی‌شود و در این مورد انجام آزمایش 3 هفته پس از رابطه جنسی محافظت نشده نیز خوب و سودمند است.

بهترین زمان برای انجام آزمایش صبح است که ادرار غلیظ‌تر باشد و به آزمایش شانس بیشتری برای تشخیص هورمون‌ها، در صورت وجود آنها می‌دهد.

اگر نتیجه مثبت بود، چه کنم؟

اگر مثبت است، پاسخ ساده این است که شما باردار هستید. آزمایش‌ها همیشه 100٪ درست نیستند، بنابراین حتی اگر مثبت باشد، باید همیشه این موضوع را با مراجعه به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی و پزشک متخصص خود پیگیری کنید تا مطمئن و برای توصیه‌های بیشتر در مورد اقدامات بعدی آماده شوید.

اگر نتیجه منفی بود، چه کنم؟

این روزها آزمایش‌ها بسیار دقیق هستند، بنابراین بعد از نتیجه منفی احتمال باردار بودن شما بعید است، اما اگر پریود نشدید و همچنان نگران هستید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. پریودها ممکن است به دلایلی بیشتر از بارداری مانند استرس، تغییر رژیم غذایی یا سایر مشکلات سلامتی با تاخیر همراه باشند. بنابراین در صورت امکان با یک پزشک حتما مشورت کنید.

در هفته اول بارداری چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به سراغ جنین برویم، همان پدیده دوست داشتنی و عجیب و شگفت انگیز خلقت که اگر تست شما مثبت بوده هرگز حق ندارید به آن فکر نکنید.

در هفته اول باید اغلب در مورد محاسبه سن جنین تردید داشت، در واقع نوعی سردرگمی در زمان دقیق تشکیل نطفه یا توده گوشتی وجود دارد.

گاهی حتی به نظر می‌رسد دو هفته بیشتر از سن واقعی در کار باشد اما همه چیز بر اساس شواهد و نشانه‌ها بررسی می‌شود. اینهمه تفاوت در زمان دقیق به چه علتی است؟

به طور معمول دو نوع سن محاسبه می شود: سن حاملگی و سن جنین.

باید بدانید که بین سن حاملگی و سن جنینی تفاوت وجود دارد. مهم است که پزشک یا خود شما درباره کدامیک از این سنین سخن می‌گویید.

سن حاملگی یا سن جنینی

سن حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) محاسبه می‌شود.  افزودن 280 روز (40 هفته) به این تاریخ، تاریخ تخمینی تحویل (EDD) را به شما می‌دهد.  می‌توانید البته این محاسبات ریاضی نسبتا پیچیده را نادیده بگیرید و با سه ماه شمارش از LMP و اضافه کردن هفت روز، محاسبه را ساده کنید.

تمام آزمایش‌ها، ردیاب‌های بارداری و معاینات پزشکی بر اساس سن حاملگی انجام می‌شوند که بر اساس تعداد هفته شمارش می‌شود.  سن جنین از زمان تخمک گذاری یا لقاح محاسبه می‌شود و حدود دو هفته کمتر از سن بارداری است.

سن جنین به طور مستقیم به منظم و طولانی بودن چرخه قاعدگی بستگی دارد. این سن بسیار تقریبی است، زیرا تعیین تاریخ دقیق تخمک گذاری یا لقاح بسیار دشوار است. این بدان معنا است که تعیین سن دقیق جنین نیز غیرممکن است.

برخلاف تصور رایج، سونوگرافی نمی‌تواند سن دقیق یا تاریخ زایمان را نشان بدهد. آنها فقط نشان می‌دهند که آیا اندازه جنین برای سن حاملگیِ محاسبه شده مناسب است یا خیر.

جنین در هفته دوم

در هفته دوم اتفاق مهمی رخ می‌دهد و آن این است که بدن شما با دقت برای فرایند طولانی مدت و پیچیده بارداری آماده می‌شود.  فولیکول غالب که توسط هورمون‌ها تحریک شده، داخل تخمدان خود رشد کرده و بالغ می‌شود. تقریبا در اواسط چرخه، دیواره آن پاره و تخمک بالغ آزاد می‌شود.  این یعنی تخمک گذاری!

زمان تخمک گذاری برای هر زن متفاوت است و می‌تواند در هر یک از روزهای 7-22 چرخه یا دوره پریود انجام شود.

برای اکثر زنان، تخمک گذاری در روز 14 اتفاق می افتد و می توان آن را با آزمایش‌های تخصصی ردیابی کرد.  بیشترین شانس لقاح زمانی است که رابطه جنسی در روز تخمک گذاری یا 24 تا 48 ساعت قبل از آن اتفاق بیفتد.

رحم در طول هر سیکل برای بارداری آماده می‌شود، در چنین شرایطی مخاط دهانه رحم نازک می‌شود تا اسپرم راحت‌تر از آن عبور کند.  هورمون‌ها باعث ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (اندومتر) شده و رشد عروق خونی اوج می‌گیرد.

در صورتی که تخمک بارور شده در دیواره رحم کاشته شود، پوشش باعث ذخیره مواد مغذی می‌شود.

در همین حال، تخمک در طول لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند.  اگر اسپرم ظرف 24 ساعت آینده آن را بارور کند، زیگوت حاصل در قدم بعدی به دیواره رحم می‌چسبد.

اگر لقاح اتفاق نیفتد، تخمک به سادگی در لوله فالوپ شکسته و نابود می‌شود. لایه بالایی آندومتر در دوره بعدی کنده شده و خارج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات


منو اصلی x