کاندوم اسپرم کش

کاندوم اسپرم کش

کاندوم اسپرم کش یا اسپرمیساید یکی از انواع کاندوم در بازار است که پوششی مضاعف همراه با ماده کشنده اسپرم‌ها را در اختیار دارد.

در این مقاله با شما از انواع کاندوم و نحوه عملکرد آن، همچنین تفاوت، محاسن و معایب این نوع از کاندوم خواهیم گفت.

به طور کلی کاندوم اسپرم کش لایه دیگری از محافظت را به سطح قبلی اضافه می‌کند.

حفاظت بیشتر

اگر بخواهید میزان و ضریب جلوگیری ضمن رابطه جنسی را افزایش بدهید، یکی از بهترین راه‌ها استفاده از کاندوم اسپرم کش است.

برای مبارزه با بارداری ناخواسته، یکی از بهترین روش‌ها استفاده از کاندوم است.

این محصول یک شکل و یک فرایند برجسته و مهم برای پیشگیری از بارداری ناخواسته است. هم ارزان است و هم به راحتی بدون نسخه تهیه می‌شود.

کاندوم اسپرم کش

اثربخشی کاندوم، اگر به طور مداوم استفاده شود و به روشی که باید از آن استفاده کنید، تا مرز 98 درصد قدرت جلوگیری دارد. اقدامات پیشگیرانه همچنین به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی STD و سایر عفونت‌های مرتبط کمک می‌کند. در ادامه این مقاله به موضوع STD در ارتباط با کاندوم اشاره می‌کنیم.

انواع کاندوم اسپرم کش

کاندوم اسپرم کش و مکانیزم و عملکرد آن چیز جدیدی نیست. این کاندوم برای بیش از دو دهه در بازار وجود داشته و رضایت مشتریان نشان می‌دهد که مفید بوده است.

کاندوم های اسپرم کش مانند سایر کاندوم ها هستند و ظاهری مشابه دارند. تنها هدف این کاندوم به صورت یک برگ برنده با ارزش افزوده، افزودن یک لایه اضافی برای پیشگیری جدی تر از بارداری است. چیزی که آنها را از کاندوم های بدون اسپرم کش متمایز می کند، نوع روان کننده ای است که در قسمت بیرونی کاندوم وجود دارد. روان کننده خاص حاوی اسپرم کش که نامش نونوکسینول 9 است.

نونوکسینول

نونوکسینول به عنوان یک دارو نیز عمل می‌کند. اين دارو با تخريب غشاء سلولى اسپرم باعث مهار تحرک آن مي‌شود.

اگر از اسپرم کش در حالتی جدا از کاندوم استفاده کنید، ویژگی‌های خاص خودش را خواهد داشت. اسپرم کش‌ها انواع مختلفی داشته و به شکل ژل، کرم، قرص یا شیاف تولید می‌شوند. معمولا باید ۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی از آن استفاده کرد. اسپرم کش حدود یک ساعت تاثیر داشته و عوارض جدی ایجاد نمی‌کند.

معمولا ماده فعال در این اسپرم کش ها نونوکسینول ۹ (N-۹) است.

لایه اسپرم‌کش باید ۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی در واژن قرار بگیرد. زیرا بلافاصله عمل نکرده و نیاز به زمان دارد. این لایه به‌آرامی ترشح واژن را جذب کرده و به شکل ژل ضخیم در می‌آید.

قبل از رابطه جنسی باید از اسپرم‌کش‌ها Spermicide  استفاده کنید. بیشتر آنها حدود ۶۰ دقیقه تاثیر داشته و بعد از این مدت‌زمان نمی‌توانند خوب عمل کنند. در برخی از اشکال آن مانند کرم، ژل، قرص و شیاف باید حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ماده فعال شود.

کاندوم های حاوی اسپرم کش چگونه کار می کنند؟

این فرایند، کاملا ساده است. روان کننده اسپرم کش به عنوان یک سپر محافظ اضافه بر محافظت اصلی لایه کاندوم، عمل می‌کند. به عبارت دیگر، اسپرم کش به عنوان محافظ فوقانی محافظ استانداردِ مانع کاندوم عمل می‌کند.

از آنجایی که روان کننده اسپرم کش به جلوگیری از بارداری کمک می کند، نیازی به استفاده از این نوع کاندوم برای رابطه مقعدی نیست.

محافظت بالاتر در برابر بیماری های مقاربتی

نه و نه! کاندوم محافظت بالاتری در برابر بیماری های مقاربتی ایجاد نمی‌کند. این اطلاعات مهمی است که باید به خاطر بسپارید. بیایید تکرار کنیم – کلمه “اضافی” در این مورد فقط به پیشگیری از بارداری اشاره دارد!

کاندوم های اسپرم کش چقدر موثر هستند؟

وقتی در نظر بگیرید که اثربخشی کاندوم به 98 درصد می رسد، اگر آن را با اسپرم کش مجهز کنید، به طور منطقی، اثربخشی فقط کمی بیشتر می‌شود. همانطور که گفته شد، در این سال ها نظرات زیادی در مورد این موضوع وجود داشته است. برخی می گویند که مقدار نونوکسیل9 موجود در روغن روی کاندوم به اندازه ای نیست که سهم قابل توجهی داشته باشد.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نونوکسیل 9 زمانی که به تنهایی برای پیشگیری از بارداری استفاده شود تا حدودی مؤثر است. همچنین نسبت به قرص اثر کمتری دارد.

حتی برخی از کارشناسان می گویند که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کاندوم های روغن کاری شده با نونکسیل 9 نسبت به سایر کاندوم های روغن کاری شده با سیلیکون محافظت بیشتری در برابر بارداری دارند.

مزایا

  • بدون نسخه در دسترس است
  • برای کمک به محافظت از بارداری موثر است
  • حاوی مواد تغییر دهنده هورمون نیست
  • لازم نیست مانند قرص روزانه مصرف شود
  • به عنوان روان کننده عمل می کند

معایب

  • برای استفاده مکرر (چند بار در روز) توصیه نمی شود
  • می تواند آلت تناسلی و واژن را تحریک کند
  • ممکن است تاریخ انقضا کوتاه تری نسبت به کاندوم های استاندارد داشته باشد

آیا اسپرم کش برای شما مضر است؟

لزوماً این طور نیست که اسپرم کش برای شما مضر باشد یا نباشد. در واقع حکم قطعی در این خصوص صادر نشده است. حساسیت بدن یک انسان به یک ماده موضوعی پیچیده است و به این سادگی قابل اثبات نیست.

در تئوری، می توانید از روان کننده خود استفاده کنید و آن را روی هر کاندومی که می خواهید بزنید. اگر انتخاب می کنید از کاندوم ساخته شده از لاتکس لاستیک طبیعی استفاده کنید، باید اندام تناسلی سالمی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی x