بیشترین استفاده از کاندوم

کدام کشورها بیشترین استفاده از کاندوم را دارند؟

بیشترین استفاده از کاندوم در میان کشورهای جهان، مورد آماری پیچیده‌ای است. در واقع فهرست کشورهایی که نیاز جدی به استفاده از کاندوم دارند با فهرست کشورهایی که بالاترین میزان دغدغه استفاده از کاندوم را دارند، متفاوت است.

در این مقاله با شما از کشورهایی خواهیم گفت که حکومت آنها دغدغه جدی مبارزه با بیماری‌های مقاربتی و جنسی را دارند، از طرفی به سازمان‌های جهانی و نقش آنها در کمک به فرآیند مبارزه با بیماری ایدز و سایر بیماری‌های جنسی اشاره خواهیم کرد.

کشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی مبارزه با شیوع بیماری ایدز، کشورهایی که به هر دلیلی بیشترین استفاده از کاندوم را دارند، طبق جدول زیر طبقه بندی می‌شوند:

رده بندیکشوری که بیشترین استفاده از کاندوم را دارد
1Namibia
2Guyana
3Jamaica
4Gabon
4St. Kitts and Nevis
6Armenia
7São Tomé and Principe
8Grenada
9Eswatini
10Zimbabwe
11Ukraine
12Cameroon
13Kyrgyz Republic
14Guinea-Bissau
15Haiti
16Lesotho
17Burkina Faso
17Dominican Republic
19South Africa
20Senegal

همان طور که مشاهده می‌کنید در میان کشورهایی که بیشترین استفاده از کاندوم را دارند، کشورهای آفریقایی و جزایر کوچک و بزرگ در جنوب شرق آسیا، بیشترین حضور را دارند. این همان موضوعی است که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد و معیار انتخاب این کشورها، کاملا وابسته به کمک‌های بشردوستانه سازمان‌های جهانی و پروژه‌های خیرخواهانه در این حوزه است.

استفاده از کاندوم یک پدیده جهانی

در سراسر جهان استفاده از کاندوم به عنوان یک عامل پیشگیری کننده از بیماری‌های مقاربتی رواج دارد و روز به روز بر اهمیت آن تاکید بیشتری می‌شود. شاید بتوان گفت هیچ کشوری در جهان نیست که مردم آن از اهمیت استفاده از کاندوم آگاه نباشند.

همانطور که اشاره شد، در این مقاله می‌خواهیم از فراز و نشیب و ضریب این آگاهی با شما صحبت کنیم.

برای مقایسه کشورها باید به عینکی که با آن چنین فرایندی را بررسی می‌کنیم توجه داشته باشیم.

اگر ملاک دغدغه سازمان‌های بین‌المللی باشد، در جدول کشورهایی که بیشترین حد مبارزه با بیماری‌های مقاربتی را دارند احتمالاً به کشورهای آفریقایی برخورد خواهیم کرد.

تلاش سازمان‌های بین المللی

در واقع در این مقاله قرار نیست به سراغ سازمان‌های بین‌المللی برویم و به خاطر تلاش‌های آنها در آسیای جنوب شرقی و یا قلب و غرب آفریقا از این کشورها نام ببریم.

تلاش سازمان‌های بین‌المللی در مبارزه با شیوع ایدز و سایر بیماری‌های مقاربتی و پخش رایگان کاندوم در بسیاری از کشورهای فقیر جهان ستودنی است.

موضوع بسیار مهم اما دغدغه حاکمیت در کشورها است. به نظر شما کدام کشورها در جهان بیشترین اهمیت را به استفاده از کاندوم به عنوان یک عامل مهم و تاثیرگذار در مبارزه با شیوع بیماری‌های مقاربتی و جنسی می‌دهند؟

کشورهای توسعه نیافته و دغدغه استفاده از کاندوم

عده‌ای شاید به اشتباه بر این باور باشند که حکومت‌ها در کشورهای توسعه نیافته باید بسیار بسیار نگران بیماری‌های مقاربتی و بیماری‌های جنسی باشند.

البته این باور نادرستی نیست و طبیعیست که چنین حکومت‌هایی باید چنین نگرانی‌هایی هم داشته باشند.

اما موضوع جالب و بحث برانگیز این است که اتفاقاً در حکومت‌های حاکم بر کشورهای توسعه یافته شاهد بالاترین میزان دغدغه در این حوزه هستیم.

یکی از این کشورها کانادا است. سیستم آموزش و پرورش مثال زدنی در کشور کانادا از سنین پایین به صورت کاملاً اصولی روابط بین دو جنس مخالف را آموزش می‌دهد. این سیستم تابوهای آزاردهنده را کنار می‌گذارد.

کانادا و استفاده از کاندوم

دولت وقت کانادا می‌تواند مطمئن باشد که مردمش تا حد ۱۰۰ نسبت به اهمیت استفاده از کاندوم آگاهی دارند.

اما کشوری که به یک سوم جهان آب آشامیدنی صادر می‌کند و بالاترین میزان صرفه‌جویی در آب آشامیدنی در دنیا را ثبت کرده، در قبال این همه آگاهی نزد مردم در استفاده از کاندوم و اهمیت مبارزه با بیماری‌های مقاربتی، هر سال بودجه قابل توجهی برای تبلیغ و ترویج اهمیت استفاده از کاندوم در نظر می‌گیرد.

استرالیا و پارلمان دغدغه‌مند

یکی دیگر از کشورهایی که حکومت آن اهمیت زیادی به پدیده مبارزه با بیماری‌های جنسی می‌دهد، کشور استرالیا است.

پارلمان استرالیا از چند روز قبل و تا چند روز بعد از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز، برنامه‌های ملی و حتی بین المللی در نظر می‌گیرد و به تمام خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد که در این عرصه فعالیت می‌کنند بودجه و کمک‌های ویژه اختصاص می‌دهد.

آمریکا و مشکلی به نام فقر روزافزون مردم

کشور آمریکا که به اندازه یک قاره وسعت دارد البته در جمع بزرگان مبارزه با بیماری‌های مقاربتی قرار می‌گیرد.

ایالات متحده اما همواره با پدیده ایدز و سایر بیماری‌های جنسی و موضوع استفاده یا عدم استفاده از کاندوم دچار مشکل است.

در حومه شهرهای بزرگ فقر و بی‌خانمانی هر سال رو به افزایش است. آمریکا برای مبارزه با این پدیده تا حد زیادی ناکام بوده است.

اعتیاد به مواد مخدر و خشونت‌های خانگی در کشور آمریکا رو به افزایش است. مهار چنین پدیده‌های تقریباً از کنترل دولت آمریکا خارج است.

وظیفه دولت در قبال استفاده از کاندوم

کاندوم باید به فروش برسد و تولید کنندگان کاندوم حق خود را می‌خواهند. در این میان دولت آمریکا حاضر به خرید دولتی از کارخانه‌های تولید کاندوم نیست و بسیاری از همین کارخانه‌ها در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود کاندوم رایگان در محلات پخش می‌کنند.

بیشترین استفاده از کاندوم در کشوری ثبت می‌شود که بیشترین دغدغه درباره کاندوم و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و جنسی را دارد. از طرفی در برخی از کشورها اصولا امکان اخذ آمار دقیق و جهانی وجود ندارد. به عنوان مثال هیچ همکاری رسمی و بین المللی در خصوص استفاده از کاندوم در ایران بین سازمان‌های مردم نهاد یا دولت با سازمان‌های بین المللی وجود نداشته و ندارد.

معدود پروژه‌های ارزشمند در این حوزه نیز در فرآیند بودجه و تخصیص نیروی داوطلب در میانه راه فراموش شده و به پایان راه نرسیده است.

مسئولیت اجتماعی باران بسپار

مجموعه بالنده باران بسپار در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود، با خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد متعدد ارتباط دارد. این مجموعه تلاش می‌کند با اختصاص بودجه برای افزایش آگاهی در خصوص ترک اعتیاد و مبارزه با شیوع بیماری ایدز گامی در بضاعت خود بردارد.

بیشترین استفاده از کاندوم شاید لزوما نشانه بلوغ فکری و توسعه یافتگی در یک کشور نباشد. اما بدون تردید یکی از نشانه‌های مهم در فرآیند مبارزه با بیماری‌های جنسی و مقاربتی در جامعه است.

برای خرید آنلاین کاندوم از فروشگاه اینترنتی وب سایت باران بسپار دیدن کنید و سوالات خود را در این حوزه در فضایی امن و حافظ حریم شخصی، از کارشناسان و پزشکان معتمد این مجموعه، بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی x