همه چیز درباره پریود و فرایند آن

پریود بدون تردید دغدغه حداقل نیمی از جمعیت جامعه در طول زندگی است. از زمانی که با آن آشنا می‌شوند تا زمانی که متوجه پایان یا ضعیف شدن آن خواهند شد.

چرا نیمی از جامعه؟ این یک معضل اجتماعی است که مردان اطلاعات زیادی درباره پریود نداشته باشند. پدیده‌ای که هرگز مختص زنان نیست و در مردان نیز به ویژگی‌های خاص خودش بروز می‌کند.

در این مقاله به ابعاد مختلف و سوالات رایج درباره پریود خواهیم پرداخت. موضوع این است که خود کلمه پریود اشاره به بازه زمانی دارد و «دوره پریود» اصولا اصطلاح درستی نیست اما این کلمه بار معنایی زمانی خود را در جهان از دست داده و تبدیل به یک اتفاق یا یک ماجرا شده که گاهی خوب پیش می‌رود و گاهی هم بد.

چرا پریود؟

اولین سوال مهم در ذهن بسیاری از دختران این است که چرا پریود می‌شوند و اصولا این کار چه سودی برای بدن دارد؟ آیا اصلا سودی هم دارد؟ این همه دردسر و اتفاقات عجیب و غریب برای چیست؟

در سن 8 تا 17 سالگی، این دوره ممکن است شروع شود. این بدان معنی است که هر ماه یک تخمک در رحم آزاد می‌شود. اگر بارور نشود، بدن شما به سادگی پوشش آماده شده را بیرون می‌ریزد و برای ماه بعد آماده می‌شود.

برای بدن شاید ساده باشد اما برای دختری که به تازگی با این پدیده آشنا شده، ساده نیست.

خونریزی می‌تواند از 2 تا 5 روز طول بکشد و می‌تواند سبک، سنگین، کوتاه یا طولانی باشد. زیرا هر بدن متفاوت با بدن دیگری است و ویژگی‌های خودش را دارد.

پریود چه تاثیری روی شما خواهد گذاشت؟

پریود چه تاثیری روی شما خواهد گذاشت؟

ناراحتی، نوسانات خلقی و گرفتگی عضلات در هنگام پریود یا قاعدگی بسیار رایج است.

نگران نباشید، شما در این فرایند تنها نیستید. حوله‌های بهداشتی، تامپون و سایر محصولات برای جذب خونریزی در این مدت در دسترس هستند. اگر نگران هستید، پزشک شما همیشه خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند تا خود را با این روند سازگار کنید.

طول دوره معمولی چقدر است؟

طول دوره معمولی چقدر است؟

میانگین طول پریود، یعنی زمانی که از اولین علامت خون تا آخرین علامت خون به ثبت می‌رسد، معمولاً در محدوده 3 تا 5 روز است.

معمول است که سیکل‌ها کمی نامنظم باشند، به خصوص برای چند سال پس از اولین پریود. این بدان معناست که ممکن است قاعدگی‌های شما همیشه در هر سیکل در یک زمان نباشد و ممکن است از یک ماه به ماه دیگر کمی متفاوت باشد. نگران نباشید، همانطور که در دوران نوجوانی پیشرفت می‌کنید، چرخه‌ها و پریود شما منظم‌تر می‌شوند و شروع به بازتاب محدوده چرخه بزرگسالان می‌کنند، اما ممکن است هنوز کمی متغیر باشن.

چرا پریود من دیر شده است؟

چرا پریود من دیر شده است؟

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود پریود شما دیر و همراه با تاخیر باشد. یکی از آنها این است که ممکن است باردار باشید. اگر فکر می‌کنید ممکن است چنین باشد، می‌توانید یک تست بارداری خانگی انجام دهید یا برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

علل دیگر می‌تواند از استرس یا تغییر در عادات غذایی، ورزش، عدم تعادل هورمونی و شرایط پزشکی باشد.

جوانانی که پریود آن‌ها هنوز به خوبی ثابت نشده است، اغلب دارای نوسانات هورمونی هستند که می‌تواند باعث دیر یا حتی عقب افتادن پریود شود.

چرا پریودم را از دست می‌دهم؟

اصولاً پریودهای دیرهنگام و از دست رفته دلایل مشابهی دارند. دلایل زیادی غیر از بارداری وجود دارد. برای مثال، ممکن است به دلیل مصرف دارو، استرس، تغییر در رژیم غذایی یا عادات ورزشی، پریود را از دست بدهید. به ویژه جوانان ممکن است به دلیل نوسانات هورمونی دچار این پدیده شوند.

این واقعیت که پریودهای آنها هنوز به خوبی مشخص نشده مهم است. آنها به همین دلیل پریودهای دیررس یا حتی از دست رفته تجربه می‌کنند.

با این حال، اگر نمی‌توانید احتمال بارداری را رد کنید، می توانید یک تست بارداری خانگی انجام دهید یا برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

چرا پریودم را از دست می‌دهم؟

آیا من باردار هستم؟

در بسیاری از مواقع عقب افتادن قاعدگی نشانه بارداری است. برای اینکه متوجه شوید باردار هستید، می توانید یک تست بارداری خانگی انجام دهید. نتیجه آزمایش مثبت تقریباً به طور قطع صحیح است. با این حال، یک نتیجه منفی کمتر قابل اعتماد است. آزمایش خون صد البته دقیق تر است و می تواند توسط یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا یک درمانگاه مجهز به تست بارداری انجام شود.

چرا پریود نامنظم است؟

بسیاری از چیزها می‌توانند باعث پریودهای نامنظم شوند، به عنوان مثال عدم تعادل هورمونی. به همین دلیل است که نوجوانانی که دوران بلوغ را می‌گذرانند و افرادی که به دوره یائسگی نزدیک می‌شوند معمولا پریودهای نامنظم دارند.

سایر علل شایع می‌تواند از استرس یا تغییر در عادات غذایی یا ورزش تا شرایط پزشکی جدی متغیر باشد.

یک موضوع مهم را فراموش نکنید، نه صبر کنید، بیشتر از یک موضوع مهم، اول این که استفاده از ابزار پیشگیری از بارداری ناخواسته مهم و بسیار موثر هستند.

کاندوم یکی از این وسایل است که می‌تواند بسیار موثر و مهم باشد. نکته دوم این که در همه حال، مراجعه به پزشک متخصص بهترین کار است. با مطالعه بهترین مقاله دنیا و علمی ترین محتوای جهان باز هم چندان منطقی نیست که خود را بی نیاز از مراجعه به پزشک متخصص بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی x